Normali ir patologinė makšties mikroflora

Išorinių lytinių organų ir makšties infekcija – viena dažniausių moterų kreipimosi į ginekologą priežasčių. Norint sėkmingai spręsti šią problemą būtina suprasti normalios makšties mikrofloros fiziologiją, bei šios ekosistemos dėsnius.

Makštis yra vienas gausiausiai mikroorganizmų kolonizuotų organų, pagal bakterijų tankį tenusileidžiantis tik žarnynui. Anksčiau buvo manoma, kad makštyje esti tik laktobacilų (Dederleino lazdelių). Ištobulėjus mikrobiologinės diagnostikos technologijoms, nustatyta, kad 1 ml sveikos moters makšties išskyrų randama 108 – 109 bakterijų. Jų esti nuo 5 iki 15 skirtingų rūšių. Tai aerobai – Lactobacillus sp., Diphteroides, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermiais, Streptococcus sp. ir kt. Anaerobai – Bifidobakterium sp., Clostridium sp., Bakteroides sp., Peptococcus sp., Gardnerella vaginalis , ir kt. Grybeliai – Candida albicans. Visi šie mikroorganizmai glaudžiai susiję su makšties epiteliu. Jie gyvena ten, kur yra palankios sąlygos tarpti – pakanka maisto, galima tą maistą pasisavinti, bei daugintis .“Savajai“ mikroflorai būdingas stabilumas, ji priešinas išnaikinimui.

Tarp mikrobinės floros ir organizmo yra simbiozė. Šeimininko imuninė sistema savosios floros nenaikina, saugo nuo išdžiūvimo, cheminių ir temperatūros svyravimų, o ši „šeimininką„ gina nuo virulentiškesnių mikroorganizmų: konkuruoja su jais dėl vietos, maisto, gamina jų dauginimąsi slopinančius arba juos pačius žudančius bakteriocinus, palaiko didelį aplinkos rūgštingumą, išskirdama vandenilio peroksidą, riebiąsias ir kitas organines rūgštis.

Kintant moters lyties organų mikroaplinkai pakinta ir mikroflora. Makšties ekologiją veikia hormonai (ypač estrogenai), ligos ( pvz. nekompensuotas cukrinisdiabetas), antibiotikai, imunoglobulinai, kontraceptikai( gimdos spiralės, eriamieji kontraceptikai ir kt.), lytinis partneris. Tai, kad makštį veikia hormonai, rodo jos mikrofloros kitimai įvairiais moters gyvenimo etapais. Vaisingo amžiaus moters makštyje, kol estrogenų pakanka, vyrauja acidofilinė mikroflora – aeronai, laktobacilos. Pomenopauzės laikotarpiu, estrogenų kiekiui mažėjant, mažėja ir laktobacilų, aplinka darosi šarmingesnė, pradeda vyrauti anaerobai. Nekompensuoto cukrinio diabeto įtaką rodo tai, kad diabetikes gana dažnai vargina grybeliniai makšties uždegimai. Tokie uždegimai (kandidozė) dažnai būna ir vartojant plataus veikimo spektro antibiotikus. Jie nuslopina natūraliųjų makšties bakterijų augimą, kurios normaliomis sąlygomis neleidžia grybeliui išvešėti. Kontraceptikai makšties ekologiją veikia dvejopai. Gimdos spiralės, kurių siūleliai išlenda į makštį , šarmina makšties aplinką, sudarydamos geras sąlygas augti anaerobams ir atsirasti bakterinei vaginozei. Geriamieji kontraceptikai, kurių sudėtyje yra daugiau estrogenų, gali didinti grybelių virulentiškumą, ir skatinti kandidozinį makšties uždegimą. Lytinis partneris makšties mikrobiologinę aplinką gali pakeisti, užnešdamas lytiniu keliu plintančių patogenų (pvz.: trichomonų, gonokokų, chlamidijų, virusų ir kt.) ar sutrikdydamas aplinkos pH . Sperma yra šarminė terpė, sudaranti geras sąlygas anaerobams, bei daugeliui potencialių patogenų daugintis.

Normalią makšties mikroflorą sudarantys mikroorganizmai kartais funkcionuoja kaip patogenai. Escherichia coli, Staphylococcuc aureus, enterokokai, bakterinės vaginozės sukėlėjai dažnai būna pooperacinių infekcinių komplikacijų priežastis. Staphilococcus aureus taipogi gali sukelti toksinį šoką, Escherichija coli – šlapimo takų infekcijas. B grupės hemoliziniai streptokokai yra pagrindiniai naujagimių sepsio sukėlėjai, jie gali sukelti ir endometritą moterims po gimdymo.

 

Normalią mikroflorą sudarančių mikroorganizmų tarpusavio ryšių pakitimai ir nulemia makšties infekcijų atsiradimą. Bakterinė vaginozė prasideda tada, kai makšties aplinka tampa šarminė ir čia makštyje, normaliai esančios anaerobinės bakterijos pradeda intensyviai daugintis, šimtus ir tūkstančius kartų viršydamos aerobų skaičių. Kandidozė kliniškai pasireiškia tada, kai normaliomis sąlygomis šio grybelio augimą makštyje slopinančių bakterijų skaičius sumažėja (pvz.dėl antibiotikų vartojimo), arba grybelio virulentiškumas padidėja( veikiant estrogenams).

Taigi makšties infekcijų (kaip ir kitų infekcinių ligų) atsiradimas tiesiogiai priklauso nuo mikroorganizmų skaičiaus ir virulentiškumo bei atvirkščiai proporcingas organizmo atsparumui (Theobald Smith aksioma).

 

EcoVag Balance TM

Makšties kapsulės su pieno rūgšties bakterijomis

Švelniai atstato ir palaiko natūralią makšties mikroflorą.

 

Laktobacilos (pieno rūgšties bakterijos) - svarbus sveikos makšties mikrofloras (taigi normaliai makštyje gyvenančių bakterijų) komponentas. Jos gamina pieno rūgštį ir šitaip užtikrina, kad makšties pH būtų rūgštus. Dėl to natūraliai slopinamas makšties infekciją sukelti galinčių mikroorganizmų augimas. Galimos makšties negalavimų priežastys (o tokių negalavimų požymiu gali būti niežulys, deginimo jausmas, baltosios) - grybelių ar bakterijų sukelta infekcija, o dažniausia tokių infekcijų priežastis yra makšties mikrofloros pusiausvyros sutrikimas. Tokių negalavimų priežastį turi išsiaiškinti gydytojas.

Normali makšties terpė, kurios pH yra 3,8-4,5, ir kuriai labai svarbios įtakos turi pieno rūgšties bakterijos, gali sutrikti dėl įvairiausių priežasčių, pvz., dėl lytinių organų plovimo po dušu, lytinių santykių, mėnesinių, naudojamų netinkamų intymios higienos produktų, medžiagų apykaitos sistemos ligų (pvz., dėl cukraligės), streso, hormoninių pokyčių (pvz., nėštumo laikotarpiu ar klimakteriniu laikotarpui), po gydymo antibiotikais ar kitais į makštį aplikuojamais vaistais. Padėti atstatyti sutrikusią sveiką makšties pusiausvyrą gali padėti pieno rūgšties bakterijos (laktobacilos).

 

EcoVag Balance TM

   Ramina nemalonius pojūčius lytinių organų srityje:

  •   niežėjimą,
  •   deginimą,
  •   išskyrų pagausėjimą,
  •   specifinį kvapą.

 

   Rekomenduojamas:

-  pasikartojančių bakterinių vaginozių profilaktikai ir pagalbiniam gydymui;

-  makšties mikrofloros atstatymui po antibiotikų vartojimo;

  1. 1 kapsulė į makštį per dieną.

   Sudėtis. Lactobacillus gasseri (EB01TM) bei Lactobacillus rhamnosus (PB01TM) (laktobacilos = pieno rūgšties bakterijos). 1 EcoVag BalanceTM makštinėje kapsulėje yra ne mažiau kaip 1x 108 gyvybingų pieno rūgšties bakterijų (laktobacilų). Kitos sudedamosios dalys: bevandenė gliukozė, laktozės monohidratas, laktitolio monohidratas, kukurūzų krakmolas, hidroksipropilmetilceliuliozė, titano dioksidas, magnio stearatas. Produkto sudėtyje nėra konservantų, želatinos bei kitų gyvulinės kilmės sudedamųjų dalių.

Kapsulių nereikia laikyti šaldytuve.

 

Bifodan A/S, Danija                              

 

 

Literatūra

1.Marius Domeika. Makšties mikroflora // Infekcija akušerijoje ir ginekologijoje - 1997

2.Vaitkienė D., Radišauskienė R. Makšties mikrofloros ypatumai ir mažojo dubens uždegimai. Makšties ir gimdos kaklelio mikroflora // Lietuvos akušerija ir ginekologija - 2002

3.Vaitkienė D. Normali ir patologinė makšties mikroflora. KMU vadovėlio Ginekologija ir akušerija III dalis