Kaip išvengti refliukso?

Dažnas deginimas viršutinėje skrandžio dalyje? Neperšalote, bet lengvas kosulys vargina jau kelis mėnesius? Naktį nubundate, nes ,,nemalonus spaudimas” ties pilvo viršumi neledžia mėgautis poilsiu? Jei į šiuos klausimus atsakote ,,TAIP” verta ne tik apsilankyti pas gastroenterologą, bet taip pat pasidomėti terminu REFLIUKSAS ir kaip jo išvengti.

Kas yra refliuksas ir GERL?

Refliuksas yra nekontroliuojamas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos turinio grįžimas į stemplę. Šis procesas paprastai yra normali žmogaus būsena ir gali pasikartoti kelis kartus per dieną po valgio / atsirūgstant sveikiems asmenims nesukeldamas jokių nepageidaujamų pojūčių bei nepadarydamas žalos stemplės gleivinei. Kai į stemplę grįžtančių sulčių kiekis viršija normą ir refliuksas būna dažnas susergama GERL – gastroezofaginio refliukso liga. Remiantis NCIB duomenimis Europoje net 8.8%-25.9% žmonių patiria GERL simptomus.

GERL simptomai

Dažniausiai sergantieji GERL jaučia pagrindinį ligos požymį – rėmenį. Tai deginimo, graužimo, sunkumo jausmas už krūtinkaulio ir dažnas atsirūgimas rūgščiu / karčiu turiniu po valgymo. Dėl dirginamos kvėpavimo takų gleivinės vis grįžtančiu rūgščiu turiniu pacientus vargina lėtinis kosulys, nepaaiškinamas peršalimu ar kitomis kvėpavimo takų ligomis, užkimimas ir gerklės perštėjimas rytais, krūtinės ir pilvo viršutinės dalies skausmai, kurie primena miokardo infarkto simptomus. Verta atsiminti, kad esant išvardintiems simptomams, daug dažniau GERL įtariamas paaugliams, o vyresnio amžiaus žmonėms širdies ligos. Taip pat refliuksas gali būti viena iš nemigos priežasčių, nes gulint horizontalioje padėtyje skrandžio turiniui daug lengviau pakilti stemple. GERL galima įtarti jei simptomai kartojasi kelis kartus per savaitę ir tęsiasi ilgiau nei mėnesį.

Kas lemia GERL atsiradimą?

Norint suprasti GERL atsiradimą svarbu žinoti, kodėl skrandžio turinys taip neigiamai veikia stemplę. Skrandis gamina skrandžio sultis, kurių svarbiausios sudėtinės dalys yra druskos rūgštis ir fermentas pepsinas. Šios medžiagos padeda virškinti su maistu gautus baltymus, veikia baktericidiškai (sunaikina su maistu gautas bakterijas). Tai pat jos paverčia skrandžio sultis rūgščiu skysčiu, kuris grįždamas graužia stemplės gleivinę panašiai kaip ant jautrios odos užlašintos citrinos sultys.

Kas leidžia ,,rūgštims” grįžti atgal į skrandį?

Stemplės perėjimo į skrandį vietoje yra raumenų sluoksnis, kuris sudaro apatinį stemplės rauką. Ryjant maistą raukas atsipalaiduoja ir leidžia maistui tekėti į skrandį, o jam patekus susitraukia ir neleidžia skrandžio turiniui patekti atgal į stemplę. Taip pat maistą link skrandžio stumia stemplės peristaltiniai (banguojantieji) judesiai. GERL dažniausiai atsiranda sutrikusstemplės rauko susitraukimui tarp valgių. Grįždamas į stemplę rūgštus skrandžio turinys dirgina stemplės gleivinę, sukelia ezofagitą – stemplės uždegimą, kuris pasireiškia erozijomis stemplės gleivinėje ir kraujavimu. Atsiminkite – jei vemiama su krauju iš stemplės, išvemtas turinys bus su ryškiai raudonos spalvos kraujo priemaišomis. Taip pat GERL atsiradimą lemia skrandžio dugno išvarža, kai dalis skrandžio yra prasiveržusi pro diafragmą ir stemplės raukui daug sunkiau sulaikyti skrandžio turinį ir neleisti jam grįžti į stemplę. Daug didesnė tikimybė atsirasti GERL kai žmogus turi abi šias būkles.

Yra kelios papildomos priežastys, kurios turi įtakos GERL atsiradimui. Tai silpni/nekordinuoti stemplės judesiai, susilpnėjęs seilių, kurios saugo stemplės gleivinę nuo rūgštaus turinio, išskyrimas, padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, tulžies patekimas į skrandžio turinį. Procesams tęsiantis, gali atsirasti nenormalūs stemplės susiaurėjimai, rijimo sutrikimai, stemplės vėžys.

Ko griebtis, norint sumažinti nemalonius simptomus?

Kadangi priežasčių, kurios sukelia varginančius simptomus yra labai daug, gydymas taip pat yra įvairus. Svarbiausia, pastebėjus pirmuosius simptomus, kreiptis į šeimos gydytoją ar gastroenterologą, nes didelė dalis GERL išgydoma parinkus tinkamą dietą. Jei to padaryti nepavyksta griebiamasi medikamentinio gydymo. Dažniausiai naudojami ir geriausiai visuomenei pažįstami preparatai, kurie blokuoja vandenilio receptorius (taip vadinamieji H2 receptorių blokatoriai). Dauguma populiarių vaistų savo sudėtyje turi veiklios medžiagos, kuri vadinama – protonų pompų inhibitoriumi. Tai geras pasirinkimas, nes veikia ilgai ir leidžia regeneruoti pažeistai stemplės gleivinei. Antacidai – skrandžio rūgštinumą mažintys vaistai, nepanaikina simptomų priežasties, o dažnas vartojimas gali turėti daug šalutinių efektų pvz.: viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, nes sutrikdoma skrandžio virškinimo funkcija. Gali būti naudojami vaistai, kurie stiprina silpną stemplės sfinkterį. Jie turi mažesnį šalutinį poveikį nei antacidai, bet gali sukelti nuovargį, sumišimą. Ko gera, preparatas, kuris turi mažiausiai šalutinių poveikių ir yra daugiau ,,mechaninis”, o ne ,,cheminis” vaistas yra magnio alginatas – natūrali medžiaga, išgaunama iš rudųjų jūros dumblių, kuri patekusi į skrandį išbrinksta ir sudaro klampų barjerą, kuris neleidžia rūgščiam skrandžio turiniui grįžti į stemplę. Kelias valandas jis atlieka savo funkciją, o tuomet pasišalina su išmatomis, nepatekdamas į kraują. Magnio alginatas yra saugus, galima vartoti ilgą laiką.

 

 GASTROTUSS®

Sirupas ir tabletės nuo refliukso

Kad skrandžio rūgštis liktų skrandyje!

  Kramtomosios tabletės nuo refliukso N30

  Sirupas nuo refliukso vaikams ir suaugusiems 20ml N25

  Sirupas nuo refliukso kūdikiams ir mažiems vaikams 200ml.

 

Gastrotuss® sirupas ir tabletės yra mechaninio poveikio medicinos priemonė, skirta gastroezofaginiam ir (arba) laringofaringiniam refliuksui gydyti mažinant su juo susijusius simptomus, pvz.: regurgitaciją (skrandžio turinio atpylimą), deginantį pojūtį skrandyje, svetimkūnio buvimo gerklėje pojūtį, nosiaryklės ir gerklų uždegimą, raugėjimą, įtampą pilvo ertmėje, kosulį, disfoniją (balso sutrikimus) ir bet kokius sutrikimus, kurių pagrindinė priežastis arba viena iš priežasčių yra gastroezofaginis ir (arba) laringofaringiniam refliuksas. Gastrotuss® yra pagalbinė priemonė paskatinti skrandžio, stemplės, ryklės ir (arba) gerklų gleivinės epitelio atsinaujinimo procesus. Preparatas nemažina skrandžio rūgščių, veikia švelniai, neturi pašalinio poveikio. Jį gali vartoti kūdikiai, vaikai, ir suaugusieji.

  • Veikia kaip mechaninis barjeras skrandžio turinio atpylimui.
  • Neabsorbuojamas virškinimo trakte.
  • Sudėtyje – magnio alginatas ir simetikonas.

Magnio alginatas– natūralus, aukšto klampumo polimeras, ekstrahuojamas iš rudųjų jūros dumblių. Jūros dumblių sirupas patekęs į skrandį išbrinksta, įgaudamas kisieliaus konsistenciją. Ta masė iškyla į skrandžio viršų, sudarydama tarsi mechaninį kamštį ir neleidžia po juo esančioms skrandžio rūgštims kilti į stemplę. Maždaug porą valandų jis atlieka savo funkciją, o po to yra pašalinamas.

Simetikonas - mažina dujų susidarymą, lengvina jų pašalinimą.

Sudėtis. Gastrotuss kramtomos tabletės nuo refliukso. Magnio alginatas, simetikonas, kalio bikarbonatas, sorbitolis, manitolis, kvapioji medžiaga, dvibazis bevandenis kalcio fosfatas, kukurūzų krakmolas, silicio dioksidas, augalinis magnio stearatas, sukralozė. Gastrotuss® sirupas nuo refliukso. magnio alginatas, simetikonas, fruktozė, ksantano derva, medus, D-pantenolis, skystas svilarožių (Althaea officinalis) ekstraktas, skystas aguonų birulių (Papaver rhoes) ekstraktas, cinko oksidas, natrio bikarbonatas, natrio hidroksidas, natrio metilo p-hidroksibenzoatas, natrio propilo p-hidroksibenzoatas, natūralios aromatinės medžiagos, eritrozinas (E127), išgrynintas vanduo.

Be glitimo ir be laktozės.Gastrotuss® baby sirupas nuo refliukso. Magnio alginatas, simetikonas, fruktozė, ksantano lipai, D-pantenolis, natrio bikarbonatas, natrio hidroksidas, metilo p-hidroksibenzoatas, propilo p-hidroksibenzoatas, natūralios aromatinės medžiagos, išgrynintas vanduo. Be glitimo ir laktozės.

Vartojimas. Gastrotuss kramtomos tabletės nuo refliukso. Suaugusiesiems ir vaikams nuo12 metų - po 1-2 tabletes po valgio ir prieš miegą. Gastrotuss® sirupas nuo refliukso. Suaugusiesiems ir vaikams nuo12 metų - 1 maišelį (20 ml), jaunesniems kaip 12 metų - 1 ar pusę maišelio po valgio ir prieš miegą. Gastrotuss® baby sirupas nuo refliukso. Naujagimiams, kūdikiams, sveriantiems mažiau kaip 5 kg - 2,5–3 ml sugirdyti po maitinimo praėjus 5–10 minučių. Vaikams iki 3 metų - 5 ml, iki 12 metų amžiaus - 10‑20 ml po valgio ir prieš miegą. arba vartoti taip, kaip nurodė gydytojas.

 

Medicinos priemonė, atitinkanti Direktyvą 93/42/EEB

D.M.G. Italija