Nosies gleivinės sausumas ir džiūvimo pojūtis – vienas dažniausių šaltuoju metu laiku pasitaikančių negalavimų. Įprastai šis nemalonus simptomas pasireiškia sergant peršalimo, nosies gleivinės virusinėmis, bakterinėmis ar alerginėmis ligomis. Tačiau nosies gleivinės išsausėjimas ne visada signalizuoja ligą.

Kartais nosies gleivinės džiūvimo pojūtis gali būti visai neintensyvus, lengvai pakenčiamas. Todėl, jei neprasideda karščiavimas ar organizmo nepakerta sudėtingesni simptomai, dalis žmonių nepaiso nosies išsausėjimo. Tačiau nereikėtų pamiršti, jog nosies sausumas atveria kelią infekcijų atsiradimui.

Kaip išsausėjusi nosies ertmė padidina ligų riziką?

Optimali sinusų ir nosies gleivinės drėgmė užtikrina tinkamą įkvepiamo oro filtravimą, drėkinimą, apsaugą nuo bakterijų ir virusų plitimo. Kai nosies ertmė nebepajėgia pagaminti pakankamai gleivių, kad būtų išlaikoma optimali drėgmė, pasireiškia nosies išsausėjimas. 

Nosies išsausėjimas nėra liga ar sveikatai pavojinga organizmo būklė. Tačiau sausa nosies gleivinė tampa puikia terpe uždegimų vystymuisi, infekcijų plitimui. 

Pirmiausia, esant per daug išsausėjusiai nosies gleivinei, sutrinka mukociliarinio klirenso (apsauginio nosies ertmės barjero) funkcija – gleivių šalinimas iš kvėpavimo takų. Tokiu atveju viršutiniuose kvėpavimo takuose ima kauptis bakterijos bei kiti mikrobai, susidaro palankios sąlygos jų dauginimuisi nosies ertmėje.

Antra, dėl per didelio ar dažno nosies išsausėjimo, nosies gleivinė gali pradėti įtrūkinėti, kraujuoti, joje gali atsirasti žaizdelių. Visa tai dar labiau padidina patogeninių mikrobų plitimo riziką.

Jei žmogaus imunitetas yra nusilpęs, didelė tikimybė, kad negydomas nosies išsausėjimas paskatins infekcijų (nuo ūminės slogos, peršalimo iki sinusito) atsiradimą.

Kodėl pasireiškia nosies sausumas šaltuoju metų laiku?

Nosies gleivinės drėgmė yra labai priklausoma nuo oro, kuriuo kvėpuojame, drėgmės, temperatūros ir švaros. Šaltuoju metų laiku dėl šildymo patalpose oras sausėja, o lauko temperatūra būna žema, susidaro puikios sąlygos nosies išsausėjimui, džiūvimui. Taip pat šaltuoju metų laiku Lietuvoje būna fiksuojami didžiausi oro užterštumo rodikliai.

Su nosies gleivinės išsausėjimu dažniau susiduria žmonės, kurie daug laiko praleidžia prastai vėdinamose, sausose patalpose ar gyvena vietovėse, kur būdingas didesnis oro užterštumas, žema oro drėgmė.

Viena pagrindinių nosies džiūvimo priežasčių yra dažnas nosies pūtimas (pavyzdžiui, dėl peršalimo ar dėl alergijų), nosies gleivinės dirginimas. Nosies gleivinės sausumą gali sukelti rūkymas, vitamino A, C trūkumas mityboje, vandens trūkumas organizme, tam tikros ligos (pvz., atrofinis rinitas) ar tokių medikamentų, kaip antihistamininiai preparatai, nosies dekongestantai (gleivinės kraujagysles sutraukiantys, mažinantys paburkimą, naudojami peršalimo ar alergijos atvejais), vartojimas.

Patarimai, kaip sumažinti nosies sausumo riziką

Tam, kad išvengtumėte nosies išsausėjimo, svarbu imtis prevencinių priemonių:

  •       Sumažinkite alkoholio, kofeino vartojimą, rūkymą;
  •       Subalansuokite mitybą, kad joje netrūktų vitaminų A, C ir kitų būtinųjų mikroelementų;
  •       Kasdien išgerkite pakankamą kiekį vandens;
  •       Nosies pūtimui naudokite drėgnas servetėles (pvz., tinkamas kūdikiams);
  •       Jei jūsų namuose oras sausas – naudokite oro drėkintuvą;
  •       Palaikykite tinkamą nosies higieną – kasdien plaukite nosį, nelieskite veido srities nešvariomis rankomis;
  •       Jei nosies sausumą sukelia vartojami medikamentai – pasikonsultuokite su savo gydytoju dėl jų vartojimo. 

Būdai, kurie padės palengvinti nosies išsausėjimą 

Jei jums pasireiškė nosies išsausėjimas, džiūvimo pojūtis – išbandykite garų vonelę. 15-20 minučių apsidengę galvą kvėpuokite karšto vandens garais, į vandenį galite įpilti eterinių aliejų. Taip pat susiduriant su nosies džiūvimu gali padėti apsilankymas pirtyje.

Susiduriant su ilgiau besitęsiančiu ar dažnai pasitaikančiu nosies išsausėjimu, rekomenduojama naudoti medicininius preparatus, drėkinančius nosies gleivinę. Tam puikiai tinka patobulintas nosies purškalas RINOPANTEINA® PLUS, kuris yra praturtintas hialurono rūgštimi, D-pantenoliu, biotinu, vitaminais A ir E. 

RINOPANTEINA® PLUS ne tik sudrėkina nosies gleivinę, pagerina jos elastingumą, tačiau ir praturtina naudingosiomis medžiagomis, kurios paspartina epitelio gijimo, atsinaujinimo procesus, pagerina bendrą nosies gleivinės sveikatą.

Nosies gleivinės drėgmės atstatymui, gleivinės atsinaujinimo ir gijimo skatinimui taip pat efektyvus RINOPANTEINA® tepalas su D-pantenoliu ir vitaminu A. Preparato sudėtyje nėra nosies gleivinę dirginančių aromatų, eterinių aliejų, jis tinkamas kasdieniam naudojimui.