Sezoninių alergijų pagrindinė priežastis yra augalų žiedadulkės. Anksčiausiai pradeda žydėti medžiai. Vėliau, pavasario pabaigoje, vasaros pradžioje, pradeda didėti žolių žiedadulkių koncentracija, taip pat grūdų žiedadulkių. Vasaros viduryje kaskadą perima piktžolių žiedadulkės.

Atšilus orams alerginius negalavimus gali lemti ir kiti alergenai – pavasarinis namų valymas gali pasibaigti sloga ir akių ašarojimu dėl namų dulkių erkučių alergenų. Taip pat, vasarą palankios sąlygos pelėsiui sklisti.

„Žiedadulkėms alergiški žmonės kenčia dėl apsunkinto kvėpavimo, sekreto varvėjimo iš nosies, čiaudulio, nosies niežulio, kosulio, krenkštimo, akių niežulio, ašarojimo. Pirmaisiais metais prasidėjus simptomams labai dažnai pavasario alergijos supainiojamos su peršalimo ligomis. Šie simptomai sveikatai nepavojingi, bet blogina gyvenimo kokybę, prastėja mokslai, darbo našumas. Sunku susikaupti, vargina mieguistumas, kartais akys taip smarkiai ašaroja, kad sunku matyti,“ – pasakoja gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė Ana Kozlovska.

Alergenas kaltininkas nustatomas atliekant alergologinius testus, o dažniausiai atliekami odos dūrio mėginiai, kartais reikia ir kraujo alerginių tyrimų.

Ką daryti alergiškiems?

Gydytoja A. Kozlovska pataria kaip mėgautis gamta žinant, kad už lango, laukia nematomas piktas priešas: „Esant simptomams – vartoti simptominius vaistus. Antihistaminiai vaistai sumažina čiaudulį, niežulį, sekreto varvėjimą, nes mažina histamino kiekį organizme. Reikėtų rinktis tokį preperatą, kuris neslopina, nemigdo, efektyviai mažina histamino kiekį, o tuo pačiu ir uždegimą. 

Kitas dažnai alerginiam rinitui skiriamas vaistas yra purškiamas į nosį, vietiškai veikiantis kortikosteroidas. Jis sumažina nosies ir akių simptomus mažindamas gleivinių uždegimą. Taip pat, grįžus iš lauko reikėtų nusiplauti rankas, veidą, plaukus, persirengti, nes iš lauko į namus atnešame žiedadulkes.“

Tačiau kartais net šių priemonių nepakanka. Jei simptomai labai stiprūs, simptominiai vaistai veikia nepakankamai efektyviai arba jų reikia dažnai. Nenorint visą sezoną vartoti simptominių vaistų gali tikti alergenų specifinė imunoterapija. 

„Taikant šį gydymą, organizmas pratinamas prie alergeno. Atėjus žiedadulkių sezonui, jūsų organizmas į dirgiklį reaguos silpniau, reikės mažiau simptominių vaistų. Kai kuriems žmonėms imunoterapija atitolina simptomus keleriems metams. Alergenų specifinę imunoterapiją galima pradėti taikyti vaikams nuo 6 metų amžiaus. 

Šios imunoterapijos preparatų yra dvi formos: preparatai po liežuviu (purškiami, arba tirpstančios tabletės) bei preparatai, leidžiami į žasto poodį. Vieni imunoterapijos preparatai vartojami ištisus metus, kasdien arba kartą per mėnesį. Kiti – pradedami iki žiedadulkių sezono piko, tai yra, organizmą paruošiate žiedadulkių sezonui ir likusį laiką atostogaujate nuo vaistų. Pakanka 6 injekcijų per metus iki žydėjimo sezono pradžios ir šiltąjį sezoną galima pasitikti su šypsena ir be slogos, čiaudulio ir akių ašarojimo ar niežulio,“ – pasakoja gyd. alergologė ir klinikinė imunologė Ana Kozlovska.