Šiandien maisto papildų pasirinkimas rinkoje yra labai platus, tačiau informacijos gausa gali suklaidinti. Gali kilti neaiškumų ar abejonių, kada ir kokius papildus vertėtų vartoti, kiek jie apskritai yra naudingi.

Visų pirma, maisto papildai yra skirti tam, kad praturtintume savo organizmą naudingosiomis maistinėmis medžiagomis, kurių pakankamai negauname su maistu ar iš kitų natūralių šaltinių (pavyzdžiui, saulės šviesos). 

Esant specifinių vitaminų, mineralų, riebiųjų rūgščių ar kitų būtinųjų medžiagų trūkumui, tinkamai parinkti maisto papildai gali pagerinti psichologinę ir fizinę būklę, atstatyti organizmą. Užtikrindami optimalų maistinių medžiagų balansą organizme, jie taip pat gali sumažinti įvairių sveikatos sutrikimų riziką.

Tačiau maisto papildai nėra panacėja ar subalansuotos mitybos pakaitalas. Netinkamas ir netikslingas maisto papildų vartojimas gali ne tik nesuteikti teigiamo poveikio, bet netgi pakenkti sveikatai. 

Ką vertėtų atminti, kad maisto papildams išleidžiami pinigai nenueitų veltui, o preparatas suteiktų kuo didesnę naudą? Šiame „Gudručio vaistinės“ straipsnyje dalijamės bendriniais patarimais apie maisto papildų vartojimą.

Pasitarkite su gydytoju ar vaistininku 

Skirtingai nei vartojant medikamentinius vaistus, tam, kad įsigytume maisto papildų, mums nereikalingas gydytojo receptas. Tačiau tai nereiškia, kad visais atvejais galime vartoti maisto papildus be specialistų priežiūros. Deja, neretai žmonės perkasi maisto papildus vien savo nuožiūra, neįvertindami, ar jie jiems yra reikalingi ir tinkami.

Yra daug priežasčių, kodėl svarbu prieš maisto papildų vartojimą pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Pateikiame keletą pagrindinių: 

  •       Kad žinotume, kokių specifinių maistinių medžiagų mums trūksta, turite atlikti kraujo tyrimus, kuriuos gali paskirti gydytojas;
  •       Reikalingi maisto papildai vyrams ir maisto papildai moterims – skiriasi; 
  •       Reikalinga maistinių medžiagų dozė, kurią turėtume gauti su maisto papildais, priklauso nuo individualios sveikatos būklės;
  •       Maisto papildai, kuriuose yra itin didelės maistinių medžiagų dozės, gali sukelti toksinį poveikį organizme;
  •       Specifiniai papildai gali iššaukti neigiamas organizmo reakcijas esant tam tikroms sveikatos indikacijoms, sergant lėtinėmis ligomis;
  •       Maisto papildai gali neigiamai sąveikauti su vartojamais vaistais ar kitais maisto papildais;
  •       Nekokybiški papildai gali būti prastai įsisavinami ar savo sudėtyje turėti kenksmingų medžiagų. 

Įvertinkite, kokia maisto papildų forma jums patogiausia 

Maisto papildai gali būti tablečių, piliulių, skysčio ar miltelių pavidalu. Geriausia rinktis tokią papildų formą, kurią vartoti jums būtų priimtiniausia (pavyzdžiui, kai kurie žmonės nemėgsta skystų papildų, kitiems – atvirkščiai – gali būti sunku nuryti tabletes ar piliules). 

Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, jog kai kurios maistinės medžiagos geriau įsisavinamos miltelių ar kapsulių forma, o kitos – skystame pavidale. Pasiteiraukite savo gydytojo arba vaistininko dėl detalesnės informacijos, kurią maisto papildų formą geriausia rinktis jūsų atveju.

Be to, maistinės medžiagos maisto papilduose gali būti išgaunamos iš skirtingų šaltinių (dirbtinių arba natūralių; augalinės arba gyvūninės kilmės). Geriausia rinktis maisto papildus, kurie yra išgaunami iš natūralios kilmės medžiagų (pavyzdžiui, augalų ekstraktų), kadangi jie yra lengviau įsisavinami mūsų organizmų. 

Įsigytus maisto papildus laikykite tamsioje, vėsioje, sausoje vietoje (venkite jų laikymo vonios kambariuose ar kitose drėgnose patalpose). Geriausia maisto papildus laikyti originalioje pakuotėje, vaikams nepasiekiamoje vietoje. Visuomet atkreipkite dėmesį į maisto papildų galiojimo laiką. 

Prisiminkite, kad maisto papildai nėra skirti ligų gydymui 

Kokybiški mitybą papildantys preparatai gali atkurti maistinių medžiagų disbalansą ir trūkumą organizme, sustiprinti imuninės sistemos funkcijas, sumažinti įvairių sveikatos sutrikimų riziką, padėti reguliuoti ligų simptomus. Tačiau maistiniai papildai nėra skirti ligų gydymui. 

Kita vertus, jei jums nepavyksta laikytis subalansuotos mitybos ir gyvenimo būdo, kuris padėtų užtikrinti optimalų maistinių medžiagų kiekį vien iš natūralių šaltinių, verta atlikti kraujo tyrimus ir įsigyti jums reikalingus maisto papildus.

Be to, tam tikroms grupėms žmonių (pavyzdžiui, vaikams iki 5 metų amžiaus, vyresniems iki 50 metų amžiaus, nėščiosioms ir žindančioms moterims ar žmonėms, nepakankamai būnantiems saulės šviesoje, rūkantiems, vartojantiems alkoholį) išauga kai kurių maistinių medžiagų poreikis, kurį neretai efektyviausiai ir saugiausiai galime kompensuoti maisto papildais.

Nevartokite didesnio maisto papildų kiekio, nei rekomenduojama

Dažniausiai šalutinis maisto papildų poveikis pasireiškia dėl per didelio jų kiekio suvartojimo, nesilaikant rekomenduojamos dienos normos. Kaip jau minėjome, rekomenduotina tam tikrų maistinių medžiagų (taigi ir maisto papildų) dozė priklauso nuo individualaus žmogaus, jo gyvenimo būdo, mitybos ir sveikatos būklės, tad svarbu tai aptarti su savo gydytoju arba vaistininku.

Taip pat ir įsigijus sau tinkamus maisto papildus, svarbu atidžiai perskaityti jų informacinį lapelį ir sekti rekomenduojamos dienos normos nurodymus. 

Nepadauginti maisto papildų reikia todėl, nes gali kilti nepageidaujamos reakcijos. Pavyzdžiui perteklinis beta-karoteno ir vitamino A papildų vartojimas gali sukelti galvos skausmus, isumažinti kaulų tankumą ar sukelti gimdymo komplikacijas. Perteklinis geležies suvartojimas gali sukelti pykinimą, vėmimą, pažeisti inkstus ir kitus organus. B grupės vitaminai (ypač vitaminas B12), vartojami per dideliais kiekiais, gali sukelti nerimą, apsvaigimą, galvos skausmus. 

Tai – tik keli pavyzdžiai, kaip netinkamai dozuojami maisto papildai gali sukelti nemalonių efektų. Tad nepamirškite būti atidūs ir visuomet įvertinkite, ar jūsų suvartojimas maisto papildų kiekis nėra žalingas.