Daugelis kūdikių pirmaisiais savo gyvenimo metais susiduria su vidurių pūtimu ir pilvo diegliais. Dažnai šie simptomai pasireiškia naujagimiams jau pirmą mėnesį. Vidurių pūtimas – vienas dažniausių kūdikių ir mažų vaikų negalavimų. 

Gudruciovaistine.lt straipsnyje sužinosite, kokie signalai išduoda šią problemą, kokios jos priežastys ir kaip galima greitai bei efektyviai padėti savo mažyliams išsivaduoti iš nemalonių vidurių pūtimo simptomų.

Kūdikių ir mažų vaikų pilvo pūtimo priežastys 

Vidurių pūtimas dar vadinamas meteorizmu. Jis pasireiškia kaip padidėjęs dujų kaupimasis skrandyje ir žarnyne, kai maistas per sunkiai ir lėtai slenka žarnynu.  

Vidurių pūtimo kūdikiams pagrindinės priežastys: nepakankamai išsivystęs virškinamasis traktas (silpna skrandžio motorika ar virškinimo fermentų funkcija), nusilpęs imunitetas, antibiotikų vartojimas, amžiaus neatitinkanti, nesubalansuota mityba, permaitinimas, netaisyklingas žindymas ar maitinimas, kada vaikui ryjant maistą į organizmą patenka daug oro. 

Pilvo pūtimas žindomiems kūdikiams gali pasireikšti ir dėl to, jog mama žindymo metu patiria stresą, nuovargį ar valgo daug maisto, skatinančio dujų kaupimąsi žarnyne (svogūnų, ankštinių daržovių, pieno produktų, kopūstinių daržovių, rūkytos mėsos, saldžių vaisių ir kt.). 

Taip pat pilvo pūtimas kūdikiams gali pasireikšti dėl saldžių, karvės pieno pagrindu pagamintų ar geležimi praturtintų mišinukų. 

Kūdikių pilvo pūtimą gali sukelti ir taip vadinamieji diegliai – žarnyno kolikos. Tai – virškinamajame trakte besikaupiančios dujos, darančios spaudimą žarnyno gleivinei ir sukeliančios pilvo pūtimo simptomus. Diegliai paprastai tęsiasi pirmuosius gyvenimo mėnesius, yra įprasta ir natūrali, savaime praeinanti būsena, kuri pasireiškia iki 20 proc. vaikų.

Ikimokyklinio amžiaus vaikams vidurių pūtimą dažniausiai sukelia virškinimo fermentų nepakankamumas, susilpnėjusi skrandžio motorika, žarnyno sutrikimai, disbakteriozė po antibiotikų vartojimo, dujų kaupimąsi skatinančių produktų vartojimas. 

Be to, pilvo pūtimą ir kitus virškinimo sutrikimus kūdikiams bei mažiems vaikams gali sukelti pernelyg įaudrinta nervų sistema, patiriamos stiprios emocijos.

Kaip atpažinti, kad mažyliui pučia pilvuką? 

Vidurių pūtimas gali sukelti įvairių diskomfortiškų pojūčių: nuo pilvo tempimo, raižymo, dieglių, gurgėjimo žarnyne, dujų nepasišalinimo per išangę, iki sutrikusio apetito ar miego, netgi viduriavimo. 

Jei vyresnio amžiaus vaikai gali papasakoti apie patiriamus simptomus, tai naujagimiai ir kūdikiai apie organizmo negalavimus praneša neramiu elgesiu.

Kūdikių pilvo pūtimą išduoda sukietėjęs pilvukas, verkimas, gūžimąsis į gemalo pozą, raitymasis, spardymasis, dažnas atsirūgimas, dujų nepasišalinimas, sutrikęs tuštinimasis. 

Ką daryti, kai vaikui pučia pilvą?

Jei mažyliui pradėjo pūsti pilvą, gali padėti lengva mankšta, važiavimo dviračiu imitavimas, lengvas kojyčių prispaudimas prie pilvuko. Jei kūdikis nesipriešina, rekomenduojama atlikti masažą, apie 5 minutes švelniais judesiais pagal laikrodžio rodyklę masažuojant pilvo sritį. Jei reikia, masažą galima kartoti keletą kartų. 

Taip pat pilvo pūtimą galima numalšinti ant pilvo uždedant flanelinį vystyklą (šilti kompresai – netinkami), išmaudant kūdikį šiltoje vonelėje. Jei pilvo pūtimas pasireiškia dėl per didelės stimuliacijos dienos metu, pasistenkite kūdikį nuraminti jį glostant, sūpuojant, kalbantis ir pan.

Jei aukščiau išvardyti metodai nepasiteisina, gali padėti kūdikiams skirtos priemonės, skatinantys dujų pasišalinimą iš žarnyno ir malšinantys dieglius. Vyresnio amžiaus vaikams gali padėti aktyvuota anglis, tačiau svarbu ja. Taip pat pilvo pūtimą gali sumažinti kmynų, krapų, pankolio, čiobrelių žolės, ramunėlių žiedų arbatos.

Jei pilvo pūtimo simptomų numalšinti nepavyksta arba pilvo pūtimas dažnai kartojasi – svarbu kreiptis į gydytojus. Nuolatinis dujų kaupimasis gali signalizuoti žarnyno ligas ar virškinimo trakto funkcijų sutrikimus. 

Vaikų pilvo pūtimo prevencija 

Siekiant, kad vaikui nesikartotų pilvo pūtimas, reikėtų išsiaiškinti pilvo pūtimo priežastis, dėsningumus. Pavyzdžiui, galbūt pilvo pūtimas susijęs su mamos mityba, psichologine, emocine arba fizine savijauta (jei tai žindomas kūdikis), paties vaiko mityba ar aktyvumu. Pastebėjus priežastis, dėl kurių vaikui pučia pilvą, svarbu jas koreguoti (pavyzdžiui, keisti mitybą, ramiau leisti laiką su vaiku).

Savo pavyzdžiu mokykite vaiką valgyti iš lėto, gerai sukramtant maistą. Neskubinkite jo valgant, kadangi viena dažniausių pilvo pūtimo priežasčių – oro patekimas į organizmą valgymo metu.

Vaikui vartojant antibiotikus ar praėjus antibiotikų kursą, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju dėl probiotikų vartojimo. Sutrikusi žarnyno mikroflora yra vienas pagrindinių pilvo pūtimo veiksnių.

Jei kūdikio organizmas linkęs į pilvo pūtimą, prieš maitinimą jį reikėtų guldyti ant pilvo, po žindymo laikyti vertikalioje padėtyje, kol jis atsirūgs. Pasikonsultavę su gydytoju pasirūpinkite, kad namuose būtų priemonių, padedančių nuslopinti vaikų pilvo pūtimą. Vaikams, dažnai susiduriantiems su pilvo pūtimu, naudinga prevenciškai duoti lašų nuo pilvo pūtimo kiekvieno maitinimo metu.  

Kūdikių ir vaikų vidurių pūtimo bei žarnyno dieglių malšinimui Gudručio vaistinė rekomenduoja rinktis Colinox® lašus. Šio preparato sudėtyje yra prebiotikų Bacillus coagulans, kurie skatina bifidobakterijų (gerųjų bakterijų) dauginimąsi žarnyne ir naikina puvimą, dujų išsiskyrimą žarnyne sukeliančias bakterijas. Bacillus coagulans taip pat fermentuoja angliavandenius, stimuliuoja virškinimo veiklą. Kita preparato veiklioji medžiaga, simetikotinas, neleidžia susidaryti dujų burbuliukams žarnyne, todėl padeda išvengti žarnyno dieglių, slopina pilvo srities skausmą, diskomfortą.

Colinox lašai pagaminti be gliukozės, alkoholio, dirbtinių saldiklių ir kvapiklių, todėl švelniai veikia vaikų organizmą ir neturi šalutinio poveikio virškinimo sistemos funkcijoms. Preparatą galima naudoti ir prevenciškai.