Nagų grybelis arba onichomikozė – tai infekcinė, labai greitai plintanti liga. Dažniausiai grybeliai pažeidžia kojų ir rankų pirštų nagus. Nagų grybelis pasireiškia nago spalvos pakitimu (jis tampa gelsvas ar balkšvas), jo atsiskyrimu nuo savo guolio bei paviršiaus nelygumais, sustorėjimu. Nago plokštelė nebeblizga, kraštai aptrupėję, būdingos ponaginės masės.

Nagų grybeliu neretai užsikrečiama viešose, drėgnose vietose: drėgname pajūrio, paežerių, paupių smėlyje, sporto salėse, pirtyse, baseinuose, persirengimo kambariuose bei ten, kur naudojamasi bendra avalyne: čiuožyklos, boulingo klubai ir kt. Priežastimi gali tapti ir netinkama avalynė, nagų traumos, kadangi prie esamų pažeidimų grybelis lengviau prilimpa. Grybelio atsiradimą gali paskatinti blogi higienos įpročiai, susilpnėjęs imunitetas. 

Nagų grybelis yra gana dažna infekcija, plačiai paplitusi visame pasaulyje. Jos paplitimas siekia apie 3-12 procentų populiacijos. Onichomikozė savaime paprastai nepraeina, todėl infekcijos gydymas yra būtinas. Nors savaime pats nagų grybelis didelės žalos bendrai organizmo sveikatai gali ir nepadaryti, jis yra labiau pavojingas susilpnėjus imunitetui, geriant imunitetą silpninančius vaistus, taip pat turint gretutinių ligų. Savaime suprantama, kad pažeisti nagai atrodo negražiai, trikdo patį žmogų ir aplinkinius.

Nagų grybelio gydymas pirmiausia reikalingas tam, kad infekcija neplistų toliau: tiek po kitus nagus, tiek po aplinką. Be to, onichomikozės pažeisti nagai neatrodo estetiškai, taigi juos norisi slėpti uždaroje avalynėje. Uždara avalynė yra itin gera terpė infekcijai toliau plisti. Iš pradžių gali būti pažeidžiamas tik vieno piršto nagas, vėliau apimami ir vis kiti nagai. Onichomikozei progresavus, pažeisti nagai gali atšokti, oda aplink juos tampa jautri, skaudi.

Kuo ankstesnis grybelio gydymas, tuo geresnių ir greitesnių rezultatų galima tiketis

Kuo ilgiau grybeliui leidžiama plisti, tuo procesas sunkiau pasiduoda gydymui. Kuo labiau pažeisti nagai, tuo ilgesnis gydymas laukia, taikant vieną ar kelis metodus. Infekcija gali būti gydoma geriamais vaistais, lazeriu, chirurginiu būdu ir vietinėmis priešgrybelinėmis priemonėmis.  

Pagrindinė medikamentinio gydymo problema yra tokio gydymo toksiškumas, kuris nebutinai gali suteikti šimtaprocentinį pasveikimą, be to, priešgrybeliniai vaistai gali pažeisti inkstus ir kepenis, ne visi pacientai gali juos vartoti. Pacientams su šių organų ligomis reikia būti labai atsargiems vartojant tokio tipo vaistus, kurie gali buti vartojami gana ilga laiko tarpą (net ir puse metų ar daugiau).

Chirurginis nago plokštelės šalinimas šiuo metu yra retai taikomas metodas, kadangi tai neišsprendžia problemos, o pati procedūra yra skausminga, žmogus tampa nedarbingas. Po tokio gydymo nagas gali ataugti nelygus ir negražus, o grybelis gali niekur nedingti.

 Visiškai neskausmingas yra nagų grybelio gydymas vietinėmis priešgrybelinėmis priemonėmis. Tokios priemonės gali būti kremų, purškalų, tepalų, pieštukų, lakų pavidalu. 

Viena iš tokių priemonių – „Fungalix forte“. Tai yra naujos kartos priešgrybelinis purškiamas preparatas, patogus naudojimui, skiriamas gydymui ir profilaktikai. Jo sudedamosios dalys veikia ir odą šalia nagų bei po jais. Paprasta ir higieniška naudoti. Fungalix Forte svarbu užpurkšti ant nago ir aplinkinės odos, naudoti 2 kartus dienoje. Fungalix Forte reikia purkšti ant nago visu jo augimo laikotarpiu (6-8 mėnesius rankų pirštų nagams ir 10-12 mėnesių kojų pirštų nagams).

Fungalix Forte neleidžia grybeliui plisti, nes preparatas veikia infekciją jos buvimo vietoje, t.y. nago matricoje, kur susidaro naujos ląstelės. Dėl to „Fungalix Forte taip pat neleidžia grybeliui užkrėsti naujų ląstelių. „Fungalix Forte“ pasiekia giliai esančią infekciją, drėkina ir atkuria nagų elastingumą.

Būkime sveiki!